Apple Logosu ve LGBT

En tanınmış bilgisayar üreticilerinden biri olan Apple ilk kurulduğu yıllarda bir elma çeşidi olan ‘Macintosh’ ismiyle bir ürün markası oluşturmuştu. Apple çalışanlarından Jef Raskin’in en sevdiği elma cinsinin bu olduğu ve buradan ilham alındığı söylenir.

Apple_first_logo

20101214011917
İlk Apple logosu da bu elmadan hareketle elma ağacı altında oturan Isaac Newton’nun resmedildiği Ronald Wayne’nin çalışmasında ortaya çıkar.

 

 

Oscar ödüllü 2014 yapımı The Imitation Game (Yapay Oyun) filminde hayatının bir bölümü konu alınan Alan Mathison Turing’in (23 Haziran 1912 – 7 Haziran 1954) Apple logosunun bir sonraki evriminde önemli rol oynadığı söylenir.

The Imitation Game filmini izlemenizi tavsiye ederek, bu noktadan sonra filmle ilgili spoiler (püf noktaları) vereceğimizi belirtmek isteriz.

800px-Enigma-8-rotor

8 Rotor Enigma Makinesi

Tarihin en popüler kripto (şifre) makinelerinden biri Enigma’dır. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesi. Alan Turing II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır. Ayrıca Manchester Üniversitesi’nde çalıştığı yıllarda, Turing makinesi denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.

İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Turing bilgisayar biliminin kurucusu sayılır. Geliştirmiş oldugu Turing testi ile makinelerin ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları konusunda bir kriter öne sürmüştür. Yapay zekanın öncü isimlerindendir.

Bombe-rebuild

Engima’yı çözen Bombe makinesinin sonradan yapılan bir kopyası

Tüm bu başarılarına rağmen 1952 yılında şantaja maruz kaldığı şikayetiyle polise başvurup eşcinsel olduğunu açıklayan Turing, eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi vurulmaya mahkûm edilmiştir. 1954 yılında potasyum siyanid zehirlenmesinden ölmüştür. Polis araştırmasında Turing’in yediği elma ile siyanur zehiri alarak intihar sonucu öldüğüne karar verilmiştir. Buna rağmen Turing’in zehirlenmesinin kendisi tarafından intihar nedeniyle olmadığı ve başkalarının bu şüpheli ölümde bir parmağı olduğu iddiası sürmüştür.

Eşcinsel olmasından dolayı hayatının son günlerini ızdırap içinde geçiren bilgisayar biliminin kurucusu sayılan Alan Turing ölü bulunduğunda yanında ısırık alınmış zehirli bir elma bulunuyordu…

Çok net bir açıklama olmamasına rağmen Steve Jobs’ın bu olaya ithafen Apple logosunu ısırılmış bir elma olarak seçtiği söylenir.

Apple_Computer_Logo_rainbow.svg

 

Steve Jobs bir çocukluk anısına dayandırdığını söylediği gökkuşağı renklerinden oluşan ısırılmış elma logosu 1977 yılında Rob Janoff tarafından tasarlanmıştır.

Sizce de bilgisayar devi Apple’ın logosu LGBT bireyleri ve kültürünü temsil eden gökkuşağı bayrağının renkleriyle birlikte, eşcinsel olduğu için hayatı zindan edilen ve zehirli bir elma ısırığıyla hayatı son bulan bir dahinin anısına yapılmış olabilir mi? Olası…

Apple Logosu ve LGBT

Ek Bilgiler

Apple Logosunun evrimi

apple_logo

Ölümü sonrası Alan Turing’in takdirle anılması

1966’dan beri, Bilgisayar Mekanizmaları Birliği tarafından her yıl, bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir kişiye Turing Ödülü verilmektedir. Bu ödül, günümüzde bilgisayar dünyasının Nobel Ödülü olarak kabul edilmektedir.

Turing’in Londra’da doğum yeri olan (şimdi Colonnade Hotel olan) bina önüne ve Manchester’de yaşayıp öldüğü evinin önüne, İngiltere’deki önemli tarihsel kişilerin orada yaşadığına işaret etmek için binalara konulan, birer mavi plaka konulmuştur.

23 Haziran 2001’de Manchester’de Whitworth Sokağı’ndaki üniversite binaları arasında bulunan Sackville Park’da Turing’in bir bronz heykeli için açış töreni yapıldı. Güney İngiltere’de Guildford’da yerleşik “Surrey Üniversitesi” kampüsünde heykeltıraş “John W. Mills” tarafından yapılan bir bronz heykel için 28 Ekim 2004’te açılış töreni yapılmıştır. Turing’in çalışmış olduğu Beltchley Park’da ise Galler’den gelen ince kayrak taşlardan heykeltıraş Stephen Kettle tarafından yapılmış 1,5 ton ağırlıkta bir diğer Turing heykeli 19 Haziran 2007’de törenle açılmıştır.

İngiltere’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle üniversitelerde, Turing’in anısını devam ettirmek hedefiyle çeşitli etkinlikler yapılmakta ve fakültelerde ve kampüslerde özel salon, bina ve meydanlara Turing adı verilmektedir. Örneğin İstanbul Bilgi Üniversitesinde her yıl ‘Turing Günleri’ adlı uluslararası katılımlı bilimsel bir sempozyum organize edilegelmektedir. Toplantının amacı ‘Hesaplama Teorisinde ve Bilgisayar Bilimlerinde’ uluslararası çevrelerdeki yeni eğilimlerin ve gelişmelerin tartışıldığı tanıtıldığı bir zemin yaratmaktır.[1]

10 Eylül 2009 tarihinde yani Alan Turing’in ölümünden 50 yıl sonra İngiliz başbakanı Gordon Brown ünlü matematikçiye yapılanların korkunç olduğunu kabul etti.Ve 2013’te Kraliçe 2. Elizabeth ölümünün ardından Turing’e kraliyet affı bahşedip, eşsiz başarılarını onurlandırdı.

Kaynaklar
https://tr.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Apple_Inc.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Yapay_zek%C3%A2
https://tr.wikipedia.org/wiki/LGBT

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s