5’i bir yerde Venüs

Venüs pek çok yönden gözümüze ve zihnimize ve hatta belki ruhumuza dokunur ama monoton hayat şartları içerisinde bu güzelliğin farkına varsak bile onun Venüs olduğunu bilmeden/bilemeden unutur geçeriz. Pek çok yönden ve görsel etkisi yüksek olacak şekilde hayatımıza girmiş Venüs’ü, görsel her şeyi kendine konu eden bloğumuzda sizler için derledik.

Venüs Gezegeni

VenuspioneeruvVenüs, Güneş Sisteminde, Güneşe uzaklık bakımından ikinci sıradaki sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegendir. Güneşe uzaklık bakımından ikici sırada olmasına rağmen en sıcak gezegen olmasının nedeni de atmosferinin gelen güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermemesidir. Büyüklüğü açısından Dünya ile benzerlik gösterdiğinden Dünya ile kardeş gezegen veya dünyanın ikizi olarak da bilinmektedir.

Venüs Yıldızı

10650991904_9649975728_z

Venüs ve Antalya – Fotoğraf: Berkin YÖNTER

Her ne kadar gerçek anlamda bir yıldız olmasa da bir çok yıldız ismiyle anılan bir gök cisimidir. Gökyüzünde Güneş’e yakın konumda bulunduğundan ve yörüngesi Dünya’nınkine göre Güneş’e daha yakın olduğundan yeryüzünden sadece Güneş doğmadan önce veya battıktan sonra görülebilir.

Bu yüzden Venüs Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı veya Tan Yıldızı olarak da isimlendirilir. Bir diğer adı da ‘Çoban yıldızı’dır. Görülebildiği zamanlar, gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeker. Ayrıca Zühre, Çolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinir.

Mitolojide Venüs

Afrodit'in doğuşu-Herbert_James_Draper,_The_Pearls_of_Aphrodite,_1907

Afrodit’in doğuşu

Venüs, Roma mitolojisinde aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan tanrıça. Yunan mitolojisindeki dengi Aphrodite veya Afrodit’tir (Yunanca Ἀφροδίτη).

Aphrodite altın sıfatıyla çoğu yerde karşımıza çıkar. Tanrıça için çoğunlukla kulanılan sıfatlar işveli, cilveli ve gönül alıcıdır.

Güzelliği, sevgiyi, sevişmeyi simgeleyen tanrıça, çoğu yerde çıplak betimlenir.

Venüs Sembolü

75px-Venus_symbol.svg‘Erkekler Mars’tan, kadınlar Venüs’ten gelir’ deyişiyle dillere dolanmıştır.  Astrolojide Boğa burcunun gezegeni olan Venüs Sembolü kadını simgeleyen cinsiyet simgesidir.

Olimpiyat Halkalarındaki Venüs

yildizDan Brown’un Da Vinci Şifresi Romanında dikkat çeken bu gezengenle ilgili bazı enteresan bilgiler aktarılmıştır. Pagan inancında 5 köşeli yıldız önemli bir yer tutmaktadır. Beş köşeli yıldız bu inancın temel sembolüdür ve doğaya tapınmakla ilgili, İsa öncesinde gelen bir semboldür.  Eski dinler doğanın ilahi düzenine dayanıyordu. Eski çağ insanları, yaşadıkları dünyayı erkek ve dişi olarak iki yarı halinde düşünürdü. Tanrılarla tanrıçalar bir güç dengesi kurarlardı. Yin ile Yang. Erkek ile dişi dengelendiğinde dünyaya ahenk gelirdi. Dengesizlik olduğunda kaos yaşanırdı. Bu inançta, beş köşeli yıldız, bütün varlıklardaki dişiyi temsil ediyordu. İlahiyat tarihçilerinin ‘kutsal dişi’ ya da ‘ilahi  tanrıça’ dedikleri bu kavram, tarih içinde pek çok öğretide kendine değişik isimler bulmuştur. Tanrıça Venüs ile Venüs gezegeni de bu inançta birleşiyor. Tanrıça gece gökyüzünde yer sahibiydi ve pek çok isimle anılırdı. Venüs, Doğu Yıldızı, Ishtar, Astarte… Hepsi de doğa ve Dünya ana ile bağları olan güçlü dişi kavramlardı.

Da_Vinci_ŞifresiDa Vinci Şifresi Romanına göre beş köşeli yıldızın, grafiksel köken açısından Venüs gezegeni ile bağlantısı var. Romanın kahramanı Langdon genç bir astronomi öğrencisiyken, Venüs gezegeninin her dört yılda bir ekliptik semada beş köşeli mükemmel bir yıldız çizdiğini öğrendiğinde çok şaşırır.Ve bu bilginin eski uygarlıklar tarafından bilindiğini araştırmalarıyla anlayınca, bu bilgilere nasıl ulaştıkları konusundaki şaşkınlığı daha da artar.

Eski uygarlıklar bu ilginç fenomeni fark ettiklerinde öylesine büyülenirler ki, Venüs ile onun beş köşeli yıldızı mükemmellik, güzellik ve aşkın sembolü haline gelir. Langdon, Venüs’le ilgili açıklamalarına romanda şöyle devam ediyor:

“Eski Yunan’da, Venüs’ün büyüsüne övgü olsun diye, onun dört yıllık devrini Olimpiyat Oyunları’nı düzenlerken kullanmışlardı. Pek az insan, dört yılda bir yapılan modern Olimpiyat Oyunları’nın hala Venüs’ün devrelerini takip ettiğinin farkındadır. Bundan daha da az insan, beş köşeli yıldızın Olimpiyat amblemi olmak üzereyken son anda değiştirildiğini bilir, oyunların çok kapsamlı ruhunu ve ahengini daha iyi yansıtması amacıyla beş köşeli yıldız, iç içe geçen beş halkayla değiştirilmiştir.”

800px-Olympic_flag.svg

Venüs’ün etkisinde kalma olasılığı çok yüksek olan Olimpiyatlar ve halkaları 1920’deki ilk kullanımıyla günümüzde anlam olarak  5 kıtayı temsil etmektedir. Mavi halka Avrupa’yı, sarı halka Asya’yı, siyah halka Afrika’yı, kırmızı halka Amerika’yı, yeşil halka da Avustralya’yı temsil eder.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s