Ay’ın karanlık yüzündeki Jules Verne

Bir roman yazarının adı neden Ay’daki bir kratere verilir? Bunu hak etmesini sağlayan öngörüsü nedir? Dünyaca ünlü bilim kurgu yazarı Jules Verne’in Ay’daki bir kratere adını kazıyan romanında neler vardı?

Fransız bilim kurgu yazarı Jules Verne (1828-1905)

Jules Gabriel Verne

Jules Gabriel Verne

“Bilim kurgunun babası” olarak adlandırılır. Eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği buluşlar ve makinaların o sıralarda gelişmekte olan Avrupa sanayisi ve teknolojisine ilham kaynağı olduğu düşünülür. Özellikle uzay, hava taşıtları, denizaltılar hakkında yazmıştır.

Daha çok Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864) ve Seksen Günde Devr-i Âlem (1873) romanlarıyla tanınır. Ancak bugün size bu ünlü yazarın ülkemizde çok tanınmamış kitaplarından biri olan Ay’a Seyahat (1865) romanından bahsedeceğiz. Hafızası güçlü olanlar Geleceğe Dönüş 3 (1990) filminde Dr. Emmett Brown ve Clara Clayton’a arasında geçen konuşmalardan bu eserle ilgili hikayeyi belki biraz hatırlayabilirler.

 

Dr. Emmett Brown ve Clara Clayton'nın Ay'a yolculuğu ve Jules Verne'nin Ay'a Seyahat adlı eserini konuştukları sahne - Geleceğe Dönüş 3 (1990)

Dr. Emmett Brown ve Clara Clayton’nın Ay’a yolculuğu ve Jules Verne’nin Ay’a Seyahat adlı eserini konuştukları sahne – Geleceğe Dönüş 3 (1990)

Ay’a Seyahat (From the Earth to the Moon)

Ay'a Seyahat

Ay’a Seyahat

Ay’a Seyahat ya da özgün adıyla De la Terre à la Lune , Jules Verne’in 1865 yılında yazmış olduğu, türünün ilk örneklerinden olan, eğlenceli bir bilim kurgu öyküsüdür.

Amerikan İç Savaşı sırasında, Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinin zengin ailelerinin bir araya gelerek kurduğu Silah Kulübü, savaştan sonra sessizliğe bürünür. Savaş sonrasında bir araya gelen üyeler, yeni hedeflerini, Ay’a gidecek bir uzay gemisi inşa etmek ve onunla Ay’a gitmek olarak belirler.

Kehanet gibi bir bilim kurgu eseri

Kitap, Verne’in Ay’a seyahate dair yaptığı hesap ve tahminlerinin, onun zamanındaki tüm bilgi eksikliklerine rağmen, gerçeğe son derece yakınlığı açısından şaşırtıcıdır. Proje maliyetine dair tahmini, Amerikan Doları’nın 1865 ve1969 yıllarındaki değerleri göz önüne alınarak karşılaştırıldığında ilgi çekici bir yakınlık göze çarpar. Bununla birlikte,Verne’in senaryosu, mürettebatı atmosferin dışına taşıyacak kadar yüksek bir ivmelenme, aynı zamanda yolcuların da ölümüne neden olacağı için uygulanması mümkün olmayan bir kurgudur.

  • Verne’in öyküsündeki topun adı Columbiad,  Ay’a ilk giden Apollo 11’in kontrol modülünün adı da Columbia’dır.
  • Her ikisinde de mürettebat üç kişiden oluşmaktadır.
  • Verne, Apollo 11’de gerçekleştiği gibi, kalkışın Florida’dan yapılmasını öngörmüştür.
  • Apollo 11 astronotlarının yaptığı gibi inişin okyanusa, Apollo 11’in indiği noktadan çok uzak olmayan bir yere olmasını öngörmüştür.

1800’lü yıllarda böyle engin bir öngörü sahibi yazar Jules Verne geleceğe tuttuğu bu ışık ve ilhamla Ay üzerinde bir kratere adını kazımayı başarıyor. Her ne kadar Ay’ın bizim göremediğimiz yarısında olsa da Jules Verne Krateri’nin neden ve nerede olduğunu biliyoruz.

Jules Verne Krateri

Kaynak
Wikipedia - Jules Verne
Wikipedia - Ay'a Seyahat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s