Sosyal Medya Sömürüleri

Beğenmek ya da beğenmemek işte bütün mesele bu!

Maalesef özellikle bir çok sosyal medya yöneticisinin meselesi gerçekten bu. İnsanların telefonuna kontör alır gibi parayla takipçi satın aldığı bir dönemde yaşıyoruz. Beğenilmek ve takip edilmek öylesine önem kazandı ki, çeşitli görsellerle insanların bam telleriyle oynamak adet haline geldi.

begenmeyenin

İçinde görsel olan her şeyi kendine konu eden bloğun bu yazısında, bam tellerimize en iyi dokunduğunu düşündüğüm ve beğeni için çırpınan paylaşımları örnekleriyle sizlerle paylaşacağım. ‘Çırpınan’ diyorum çünkü bu paylaşımlar aynı zamanda sizi ikileme düşürmek, içsel bir hesaplaşmaya sürüklemek ve hatta suçluluk hissetmenizi sağlamak amacıyla çeşit çeşit laf-ı güzafla destekleniyor.

Şöyleki;

‘bunu beğenmeyen olmaz sanırım!’

‘1.000.000 beğeni arıyoruz!’

‘beğen ya da profilinden beni sil!’ (fazla iddialı ama yersen)

‘evet ise beğen hayır ise yorum yap’

‘eğer aynı fikirdeysen paylaş’

‘paylaş ki alem görsün’

‘beğenmeyen bizden değildir’

‘her beğeni bir alkış olsun’

‘her beğeni bir tükürük olsun’

‘her beğeni için 1TL, paylaşım için 3TL ödeyecekler.’

Saymakla bitmez…

Dini Paylaşımlar

İnsanlık tarihi boyunca dini duygular güçlendikçe bu güçten istifade etmek isteyenlerin de iştahı her zaman kabarmıştır. Sosyal medyada da en beğenilen paylaşımlar arasında dini paylaşımlar çokça görebiliriz.

01

İnsanların inançlarıyla alay etmek çok büyük ayıptır. Peki böyle berbat bir fotoğraf manipülasyonla ‘Allah’ını seven 999.999 kişi aramak’ nasıl bir şeydir?

Link için tıklayın

Peygamber karikatürü çizenleri kovalayanlar bu yalanları neden kovalamaz acaba. ‘Nasıl inanırsa inansın, yeter ki inansın’ mıdır mantık!? Neyse… Konumuzdan fazla uzaklaşmayalım.

Ben Allah’ını seven ve bunu saf bir niyetle beğenen insanları kınamıyorum, ancak; insanların bu saf niyetlerini böyle fotoğraf manipülasyonlarıyla kullananları kınıyorum.

‘Beğeni avcısı’ kendi ürettiği bu görseli kimsenin görme ihtimali olmadığından yola çıkarak ‘ilk defa gören beğensin’ diye de kendince çalışmaya ayrı bir kurnazlık katmış.  150.000 kişinin üzerinde beğeni alan ve neresinden beslendiği belli olmayan bu balık türünden yeterince beslenmiş kim yapmışsa. İyi beğeni almış. Ziyade olsun.

02‘Anlayan begensin’

Ben anladım mesela ‘beğensin’ yazarken ‘Ğ’ unutulmuş.

Şaka bir yana yine burada beğenenleri kesinlikle eleştirmiyorum. Böyle bir kare paylaşılmış ona da çok lafım yok esasında. Ama şöyle denebilirdi mesela; ‘benim gördüğümü siz de görüyor musunuz?’

Yok ama. ‘ANLAYAN BEĞENSİN! Beğenmezsen anlamamış gibi olursun’. İşte bu ters geliyor. Link için tıklayın

Atatürk Paylaşımları

Atatürk paylaşımları da dini paylaşımlar kadar sosyal medyada çokça karşımıza çıkmaktadır. Atatürk hakkında tarihsel bir doküman, Atatürk’ün bir anısı, okuduğu kitaplar, geometriden tarihe araştırdığı konular… Bunlar pek paylaşılmaz mesela. Genelde güzel bir fotoğrafı ve belki bu fotoğraf üzerinde özlü sözlerinden biri ‘beğeni’ için yeterlidir zaten.

‘Ata’mızın yatağı’ 22.000’nin üzerinde beğeni almış. Sevmeyenlerine inat paylaşılan diğer bir çalışma ise 10.000’nin üzerinde beğeni almış. Beğenenlerin ellerine sağlık. Kesinlikle eleştirmiyorum. Ama ‘Zoruna giden beğenmesin!!!’ yazısını eleştiriyorum. Birçok insan gerçekten ‘zoruma gitmiş gibi olmasın’ diye beğeniyordur.

Gerçekten çok karizmatik, yakışıklı ve harika fotoğrafları olan bu büyük önderimizin şu güzel sözü geliyor aklıma;

'Beni görmek demek behemahal yüzümü görmek değildir. 
Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız 
ve hissediyorsanız bu kafidir.' 
Mustafa Kemal ATATÜRK

Ne acıdır ki bu güzel sözü herhangi bir görsel olmadan paylaşılsa yukarıdaki yatak kadar veya fikirlerinden daha önemsiz gördüğü görüntüsü kadar beğeni almaz.. Zoruma gidecekse bu gider.

Hasta, Sakat ve Kan İhtiyacı Paylaşımları

03‘EN AZ 1 FİLMİNİ İZLEDİYSEN BEĞEN’ cümlesiyle paylaşılan bu resim elbette gönüllerimizi burkuyor.

Link için tıklayın

Üzücü olan bir başka yanı da paylaşımda Münir ÖZKUL’un adı bile geçmiyor. Daha da kötüsü ‘beğeni rahatsızlığı’ öyle bir boyuta tırmanmış ki şu cümlelerle bir kutlama yapılıyor adeta;

‘Bu sayfadan 24 gün önce bir üstadımızın fotoğrafını paylaşmıştık. Yaklaşık 500 bin kişi beğendi ve 4.542.985 kişiye eriştik. Dünya çapında rekor kırdık. İşte o gönderi:’

Nasıl bir sevinçtir bu!? Münir ÖZKUL ayaklandı yeni film çekimlerine başladı sanırsın . Gerçekten yazık.

Yaşasın Heavy Metal!

01Mehmetçik paylaşımları, etnik paylaşımlar… Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Özet olarak bu yazıda; kişilerin duygularını  görseller üzerinden etkileyerek ‘beğenmeyene yazıklar olsun’ edalarıyla yönetici oldukları sayfalara beğeni/kişi toplayanları eleştirmeye çalıştım. Paylaşılan şeyin iyi, doğru ve güzel olması, beğenilmemesi durumunda beğenmeyen kişiyi ‘öteki, zoruna giden, dinsiz’ vb. yapmamalı.

Bakın yandaki teyzeme (Linki için tıklayın). Beğenip beğenmemem beni bir kılıfa sokmayacak. Ne güzel değil mi? 🙂 Sanırım başka bir şey yapmaya çalışmış elini ama heavy metal işareti olmuş 😀 Mesaj da güzel olmuş ama. Bir metal grubu kendine slogan falan yapabilir.

‘Bize mermi atana biz çiçek atarız! Ama mezarına!’ Hell Yeah!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s